Jak napisać ciekawą fabułę?

Poradnia pisarskaKategoria: FabułaJak napisać ciekawą fabułę?
Smok zapytał 3 lata temu

Tak, jak w tytule. Zastanawia mnie, w jaki sposób napisać ciekawą i wciągającą fabułę. Czy są na to jakieś sprawdzone sposoby?

1 odpowiedzi
Wojtek Elszyn Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Smoku,
Nie ma jednego sprawdzonego wzorca – uniwersalnej recepty na to, jak pisać, by dla czytelników było to ciekawe.
Przede wszystkim, ważne jest by fabuła została dobrze przemyślana. Nie można do tego podejść bez refleksji. Dobrze, przynajmniej na początku swojej pisarskiej drogi, nie eksperymentować za bardzo i skupić się na sprawdzonych już i uznanych wzorcach. Polecam w pierwszej kolejności lekturę utworów, które wpisują się już w daną konwencję, są gatunkowo podobne do tego, co chcesz napisać – np. osobom, które chcą pisać: opowiadania grozy polecam twórczość Stefana Grabińskiego, powieści detektywistyczne – twórczość Arthura Conan Doyla (to on wymyślił postać Sherlocka Holmesa). Gdy już poznasz charakterystyczne dla danego gatunku wyznaczniki (jak np. postacie nadprzyrodzone u Grabińskiego, czy skrupulatność i nieprzeciętną dedukcję bohatera u Conan Doyla) będzie Ci łatwiej zaplanować zdarzenia we własnym utworze.
Posługiwania się znanymi konwencjami nie należy postrzegać jako plagiatu czy braku oryginalności. Czytelnik (szczególnie czytelnik literatury popularnej) odnajduje przyjemność czytania nie w tym, co jest mu obce (oryginalne, niespotkane wcześniej), a właśnie w tożsamości, w poczuciu, że porusza się w konwencji, którą zna. Szczególnie zatem na początku swojej pisarskiej drogi, warto z tego skorzystać. Na własne, oryginalne pomysły będzie czas, gdy już zaistniejesz na rynku wydawniczym.
Pozdrawiam
Wojtek Elszyn