pytanie o gatunki

Xellos zapytał 3 lata temu

Jak waszym zdaniem lepiej pisac ksiazki. Czy trzymac sie jednego gatunku czy mieszac je?

1 odpowiedzi
Wojtek Elszyn Personel odpowiedział 3 lata temu

Xellosie,
najlepiej pisać je używając polskich znaków :-D.
A tak poważnie to poruszyłeś temat rzekę. Z pewnością, jakiej odpowiedzi bym nie udzielił, będzie ona poprawna.
Osobiście jestem zwolennikiem pisania w ramach jednego gatunku, szczególnie przez osoby, które stawiają dopiero pierwsze kroki. Łączenie gatunków zawsze wiąże się z ryzykiem, że użyjemy niewłaściwych (trudnych do zaakceptowania przez czytelnika) proporcji, albo nasz utwór będzie karykaturą tego, co chcieliśmy osiągnąć.
Z drugiej strony, umiejętne łączenie gatunków pozwala na wydobycie nowych jakości. Jest to jednak bardzo trudne, a pisarz musi być osobą bardzo wyważoną i podchodzącą z dystansem do pisanego utworu.
Jedna konwencja to przede wszystkim pewność, że czytelnicy zrozumieją nasze intencje, otrzymają książkę, jakiej się spodziewają i nie będą zwiedzeni tym, że na przykład liczyli na powieść grozy, a otrzymali historię obyczajową lub romans. Dla autora to także ułatwienie, gdyż może on poruszać się w ramach ustalonych już zasad – to wiedza o tym, jak budować postacie, jak opisywać świat, czy akcja powinna być wartka czy wręcz odwrotnie.
Także jak wspomniałem, na początek polecam raczej trzymanie się ram jednego gatunku, a gdy już nabierzemy wprawy, będziemy posługiwali się słowem pisanym swobodnie i czytelnicy będą bez problemu odnajdowali się w opowiadanych przez naszych narratorów historiach, możemy sięgnąć po kompilacje gatunków.
Pozdrawiam
Wojtek Elszyn

Xellos odpowiedział 3 lata temu

dzieki za szybka odpowiedz