Po co dokładnie opis?

Poradnia pisarskaPo co dokładnie opis?
Anula zapytał 3 lata temu

Po co wymyślać opis, jak i tak ludzie chcą tylko akcji?

1 odpowiedzi
Wojtek Elszyn Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Anula,
opis to jedna z podstawowych form wyrazu w tekstach epickich. Za jego pomocą „pokazujemy” czytelnikowi, jak wygląda świat, w którym dzieje się opowiadana przez nas historia. Opis jest bardzo ważnym elementem każdego opowiadania i powieści, bo dzięki niemu wydarzenia – akcja, o której piszesz, że jest wg Ciebie najważniejsza, nie jest umieszczona w próżni. Opis to nie tylko przedstawienie przyrody (jak to się niektórym nieprzyjemnie kojarzy z lekturą Nad Niemnem), opisem jest choćby przedstawienie postaci, przestrzeni, przedmiotów/rekwizytów. Szczerze powiem, że nie wyobrażam sobie utworu epickiego bez opisu. 
Opis buduje nastrój, tonację utworu. Może spowolnić lub zdynamizować akcję. Ma więc realny wpływ na to, co uważasz za najważniejsze. 
O opisie nieco więcej pisaliśmy TUTAJ , zatem zapraszam do artykułu, z którego dowiesz się więcej na temat samego opisu i mam nadzieję, zrozumiesz, dlaczego ta forma przekazu jest tak ważna.
Pozdrawiam
Wojtek Elszyn
 

Indy odpowiedział 2 lata temu

„Szczerze powiem, że nie wyobrażam sobie utworu epickiego bez opisu.” W Paragrafie 22 praktycznie nie ma opisów, ni to przedmiotów, postaci czy środowiska.

Wojciech Eszyn odpowiedział 2 lata temu

Dziękuję za komentarz. Nie sposób się do niego nie odnieść, gdyż zdaje mi się, że nie do końca się zrozumieliśmy. Nie wiem, czym wg Ciebie jest opis, ale z tego co napisałeś/aś wydaje mi się, że postrzegasz go w sposób bardzo zawężony (jako przysłowiowe łąki w Nad Niemnem).
Opisem nazywamy taką część tekstu, która albo przedstawia nam twory przestrzenne, albo informuje o tym, jak wygląda rzeczywistość (świat przedstawiony) odbierana za pomocą zmysłów.
Odnosząc się do wspomnianego Paragrafu 22, pozwolę sobie przytoczyć kilka cytatów, dobitnie świadczących o tym, że jednak opisy nie są czymś rzadkim w tym utworze:
„Yossarian ani razu nie przyszedł pomóc przy budowie, za to później, gdy klub już ukończono, przychodził bardzo często, urzeczony tym dużym, pięknym, nieregularnym budynkiem krytym gontem. Była to rzeczywiście wspaniała konstrukcja”,
„Kiedy wreszcie Nately wyciągnął go do drzwi, z dworu wszedł kapitan Black, tupiąc mocno mokrymi butami po drewnianej podłodze i ociekając wodą jak spadzisty dach”,
„Teksańczyk okazał się człowiekiem dobrodusznym, koleżeńskim i miłym”
„Pułkownik Cargill, prawa ręka generała Peckema, potężny, rumiany mężczyzna, przed wojną był czujnym, bezwzględnym i energicznym dyrektorem handlowym. Pułkownik Cargill był złym handlowcem. Był tak okropnym handlowcem, że wyrywały go sobie firmy zmuszone ze względów podatkowych wykazać straty”,
„Ojciec majora Majora był trzeźwo myślącym, bogobojnym człowiekiem”
„Byli czwórką sympatycznych dzieciaków, które znakomicie się bawiły doprowadzając Yossariana do szaleństwa. Nie mogli zrozumieć, że jest staroświeckim, dwudziestoośmioletnim dziwakiem, że należy do innego pokolenia, innej epoki, innego świata, że rozrywki go nudzą i szkoda mu na nie wysiłku, i że oni go też nudzą. Nie potrafił ich uciszyć, byli gorsi niż kobiety. Byli za głupi, żeby zastanawiać się nad sobą i wpadać w przygnębienie.”
I tak dalej, i tak dalej.
Opis to nie tylko rozbudowane fragmenty, przedstawiające nam wygląd świata, w którym dzieje się opowiadana historia. Opis to także wskazywanie cech bohaterów, wyglądu otaczających ich rekwizytów. Opis bardzo często stanowi część opowiadania (mowa o formie wypowiedzi, a nie o gatunku literackim). Opowiadanie to przedstawianie tego, co się dzieje w historii, a opis to przedstawianie tego, gdzie to się dzieje, jak wyglądają bohaterowie, jakie mają cechy charakteru, usposobienia, jakie uczucia im towarzyszą itd.
Także nie mogę się zgodzić z twierdzeniem, żę w Paragrafie 22 praktycznie nie ma opisów :-).

Pozdrawiam
Wojtek Elszyn