Bohater w opowiadaniu przygodowym

Poradnia pisarskaKategoria: BohaterBohater w opowiadaniu przygodowym
QWERTY zapytał 3 lata temu

Chciałabym zapytać, czy są jakieś sprawdzone pomysły na to, jaki powinien być bohater w opowiadaniu i powieści przygodowej?

1 odpowiedzi
Wojtek Elszyn Personel odpowiedział 3 lata temu

Oczywiście, że tak.
Bohaterowie powieści czy opowiadań przygodowych nie różnią się od siebie zbytnio. Tzn. ich konstrukcja jest podobna. Różnią się detalami, które albo nie mają wpływu na fabułę (np. kolor włosów, wiek – oczywiście w granicach normy, bo trudno wyobrazić sobie bohatera na miarę Indiany Jonesa, w wieku 85 lat) albo są zależne od fabuły (np. bohater może mieć różne umiejętności – w zależności od tego, jakich umiejętności będzie od niego wymagała fabuła). 
Zazwyczaj w powieściach i opowidaniach przygodowych postać głównego bohatera jest jednowymiarowa, tzn. nie jest to bohater, którego rys psychologiczny jest bardzo rozbudowany. Często posiada dwubiegunowe spojrzenie na świat: np. coś jest dobre, albo złe, czarne lub białe – bez dostrzegania wszystkich odcieni szarości. Na bohatera powieści przygodowych często wybiera się awanturnika, osobę, która umie wokół siebie stworzyć wiele problemów, gdyż dzięki temu łatwiej jest wplątać go w wydarzenia, które planujesz opisać w powieści. Spotyka się również bohaterów, którzy są po prostu fajtłapami i to ich pakuje w kłopoty, ale ostatecznie mężnieją dzięki przygodzie, która ich spotyka. 
Powieść przygodowa często zawiera wątek miłosny, bo i bohater przedstawiony w takiej literaturze często nosi cechy, cenione przez kobiety. Jest zazwyczaj dobrze zbudowany, pewny siebie, dowcipny, z opresji wychodzi obronną ręką. Stworzony jest zatem (również jego wygląd zewnętrzny) tak, by podobać się kobietom (i bohaterkom i czytelniczkom). 
To zdaje się najważniejsze cechy bohatera historii przygodowej, o których warto pamiętać tworząc tego typu postać.
Pozdrawiam
Wojtek Elszyn